TACA ŚNIADANIOWA DIY

07/11/2016

Pamiętacie nasz wpis o idealnym instagramowym śniadaniu? Jakiś czas temu postanowiliśmy sprawdzić, jak takie super apetyczne śniadanie sprawdziłoby się w prawdziwym życiu, o czym mogliście przeczytać we wpisie Idealne Śniadanie Insta VS Rzeczywistość

Żeby wykonać nasz eksperyment, potrzebowaliśmy drewnianej tacy śniadaniowej. A że akurat żadnej nie miałam, a te ze sklepów były nie w moim klimacie, to postanowiłam zrobić ją sama :) Jak się okazuje wyprodukowanie dwóch unikatowych egzemplarzy drewnianej postarzanej tacy śniadaniowej kosztowało mnie ok 1.5 godziny pracy (nie licząc czasu na schnięcie farby) i ok 25zł za sztukę (ceny za gotową fajnie wyglądającą drewnianą tacę w sklepach internetowych zaczynają się od 120 zł).

Jak to zrobić taką postarzaną drewnianą tacę?
Na początku potrzebujemy kilku rzeczy :) Przede wszystkim tacy do decoupage'u. Można ją znaleźć u kilku producentów wyrobów drewnianych za ok 11 zł/ szt. Tutaj zostawiam Wam linki: Taca 35x25cm  lub Taca 38x25cm

Oprócz tacy potrzebujemy:

  1. Farba akrylowa matowa lub satynowa w kolorze docelowym tacy (w moim przypadku był to kolor szary)
  2. Farba akrylowa matowa do wykonania napisu (w dowolnym kolorze)
  3. Papier ścierny 100 lub 150
  4. Gąbka do wykonania napisu (np. gąbka do zmywania naczyń)
  5. Szablon z napisem ( gotowy szablon do wycięcia zostawiam Wam pod wpisem)
  6. Nożyk lub skalpel do wycięcia napisu w szablonie
  7. Pędzel lub wałek
  8. Śrubokręt / młotek/ pilnik lub inne twarde narzędzie
  9. Ostry nóż kuchenny

Lista rzeczy potrzebnych do wykonania drewnianej tacy śniadaniowej

 

1. Postarzanie drewna

Naszą pracę rozpoczynamy od kilku prostych zabiegów, dzięki którym uzyskamy wygląd nieco podniszczonego, zużytego drewna.

Przy pomocy ostrego noża (najlepiej z wąskim ostrzem) ostrożnie wycinamy klika/ kilkanaście rys w naszej tacy, głównie w zewnętrznych ściankach. Można też lekko "wyszczerbić" idealnie gładkie krawędzie w kilku miejscach. Im więcej takich rys, tym taca będzie miała wygląd "nadgryzionej zębem czasu".

wykonywanie rys w drewnie przy tworzeniu drewnianej tacy śniadaniowej

Następnie używając również noża możemy nieco zaokrąglić kanciaste krawędzie tacy. Żeby efekt był bardziej subtelny można tylko skrobać krawędź nożem zamiast ją obcinać. Ja w moich tacach zaokrągliłam wszystkie krawędzie, nawet te wokół uchwytów.

Zaokrąglanie krawędzi w drewnianych ściankach tacy

Kolejnym etapem w postarzaniu drewna jest wytłoczenie lub odciśnięcie kilku charakterystycznych kształtów w ściankach tacy. Ja używłam do tego zwykłego śrubokręta i uderzałam drewno w kilku miejscach dzięki czemu uzyskałam małe wgniecenia o trójkątnym kształcie. Bardzo fajnie wychodzi też odciskanie różnych przedmiotów, np śrub lub łańcucha. Wystarczy położyć na drewnie to co chcemy odcisnąć  i uderzyć kilka razy młotkiem :)

odciskanie twardych przedmiotów przy postarzaniu drewna

 

2. Szlifowanie tacy przed malowaniem

Po dokonaniu na drewnianej tacy serii tortur, czas na niewielki piling ;) Przy pomocy papieru ściernego delikatnie szlifujemy wszystkie powierzchnie żeby pozbyć się zadziorów i nierówności. Po przeszlifowaniu przecieramy całość wilgotną szmatką.

szlifowanie drewnianej tacy przy pomocy papieru ściernego

 

 3. Malowanie

Przy pomocy pędzla lub wałka nakładamy równą warstwę farby akrylowej w docelowym kolorze (najlepiej satynową lub matową). Ważne żeby nie nałożyć zbyt grubej warstwy farby ponieważ będą się robiły zacieki. Jeśli macie trochę więcej cierpliwości niż ja, można też pokusić się o wcześniejsze przemalowanie tacy brązową bejcą. Po wyschnięciu bejcy malujemy farbą akrylową w jasnym kolorze (np. szarą). Dzięki temu uzyskamy jeszcze lepszy efekt "przetarć" a całość będzie wyglądała jeszcze bardziej autentycznie.

malowanie tacy śniadaniowej farbą akrylową

 

4. Szlifowanie.

Po całkowitym wyschnięciu farby (producenci zazwyczaj piszą o kilkunastu do 24h, ja nie miałam tyle cierpliwości ;P) możemy zacząć robić "przecierki". Używając papieru ściernego, szlifujemy tacę wycierając warstwę farby. W miejscu szlifowania ponownie zacznie przebijać surowe drewno (lub jeśli wybraliśmy opcję z wcześniejszym malowaniem bejcą, - ukaże się piękne ciemnobrązowe drewno). Szlifujemy natomiast wszystkie krawędzie, dzięki czemu będą wyglądały na mocno używane :) Płaskie powierzchnie szlifujemy nierównomiernie (w kilku miejscach bardziej, w innych wcale).

wycieranie warstwy farby z pomalowanej tacy drewnianej

5. Wykonanie napisu.

Zrobienie napisu na tacy zaczynamy od wydrukowania i wycięcia napisu. Najlepiej wydrukować napis na papierze kredowym lub na brystolu, dzięki czemu szablon nie rozmięknie przy malowaniu. Mój szablon znajdziecie pod wpisem. Najlepiej wycina się go skalpelem lub nożykiem do tapet.

Po wycięciu, szablon najlepiej przyłożyć i przykleić montażowo-papierową taśmą do ścianki. Dzięki temu nie przesunie się w czasie malowania.

przygotowanie szablonu do zronbienia napisu na drewnianej tacy śniadaniowej

Następnie przy pomocy gąbki nakładamy delikatnie farbę przez szablon. Ważne żeby nie dociskać gąbki za bardzo. Dzięki temu krawędzie w niektóych miejscach będą nieco rozmyte i ostatecznie napis będzie wyglądał bardzo klimatycznie.

wykonywanie napisu od szablonu na tacy

Po odciśnięciu całego szablonu, od razu zdejmujemy szablon uważając żeby nie rozmazać mokrej jeszcze farby.

zdejmowanie szablonu z drewnianej tacy

 

Ostateczny efekt powinien wyglądać mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej :) Wykonanie naprawdę nie wymaga wielkich umiejętności, a dzięki użyciu wodnych farb akrylowych możecie robić to bezpiecznie w domu (farby są prawie bezwonne).

drewniana taca śniadaniowa

drewaniana taca śniadaniowa diy

 

SZABLON Z NAPISEM:

Witaj :) Na tym blogu dzielimy się naszymi codziennymi kadrami i rzeczami, które nas inspirują. Ania i Michał. Więcej o nas

Archiwum

Kontakt

ktosnaprzyczepke@gmail.com

FacebookYoutubePinterestRSS

Newsletter

Zawartość widoczna na stronie jest chroniona prawami autorskimi i jest własnością lolove.pl (dawniej ktosnaprzyczepke.pl), chyba że zaznaczono inaczej. Wykorzystywanie zdjęć oraz treści widocznych na stronie jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody autorów.

randomness