OLEJEK DO BRODY I MĘSKIE PERFUMY DIY

12/02/2017
perfumy dla mężczyzny DIY
Butelka z olejkiem do brody DIY z własną etykietą

Zastanawialiście się kiedyś czy bylibyście w stanie stworzyć swój własny zapach i wyprodukować domowe perfumy? A może chcielibyście wyprodukować jakiś prosty kosmetyk na prezent, jak np. olejek do brody/ twarzy? Mnie kiedyś nurtowały te właśnie pytania, więc postanowiłam nieco podrążyć w tej dziedzinie. Po wielu poszukiwaniach, przeczesywaniu sieci i starych książek i kilku tygodniach, kiedy nasze mieszkanie pachniało nieco... dziwnie ;) mogę się z Wami podzielić moimi pierwszymi osiągnięciami w produkcji własnych pachnideł. Okazuje się, że zbudowanie prostego zapachu na bazie olejków eterycznych wcale nie jest skomplikowane i do tego to naprawdę fajna zabawa. Na końcu zostawiam Wam też kilka prostych przepisów na sprawdzone przeze mnie męskie kompozycje zapachowe na bazie olejków eterycznych jeśli chcielibyście pominąć etap eksperymentowania :) Zachęcam jednak do własnej zabawy zapachami, dzięki czemu będziecie mogli stworzyć oryginalny zapach, dopasowany do Waszych upodobań bardziej niż jakikolwiek markowy perfum i na bazie wyłącznie organicznych, naturalnych składników. Oczywiście do stworzenia komercyjnych perfum potrzeba wielkiego wieloletniego doświadczenia, wiedzy oraz dostępu do niezwykle rzadkich i drogich składników, jednak pachnidło wyprodukowane w domu na bazie kilku/ kilkunastu nut zapachowych będzie bardziej oryginalne, równie trwałe, mniej syntetyczne i będzie miało w sobie dodatkowy składnik, którego nie ma nawet najdroższy perfum świata – nasze serce :)

 

Poniżej zostawiam Wam przepis jak w prosty sposób wyprodukować własny olejek do twarzy/ brody lub perfum na bazie olejów roślinnych (pachnidła na bazie alkoholu dopiero testuję ;). Perfum na bazie olejku roślinnego to najstarsza metoda wytwarzania pachnideł, która istniała zanim pojawiły się te na bazie alkoholu. Procedura budowy męskich perfum na bazie oleju jest w zasadzie taka sama jak olejku do twarzy i brody, tylko z innymi proporcjami zapachu, dlatego postanowiłam opisać je w jednym wpisie :)

Oba przepisy są zbudowane z dwóch podstawowych składników: oleju roślinnego (ok 80% składu w perfumie oraz ok 90-95% składu w olejku do brody) oraz kompozycji zapachowej z olejków eterycznych.

 

Olej arganowy, jojoba, makadamia i ze słodkich migdałów do perfum męskich

 

1 - Oleje do budowy perfum

Głównym składnikiem (nośnikiem zapachu) w domowym męskim perfumie DIY powinien być wspominany olej roślinny. Do produkcji perfum najlepszy jest olejek Jojoba ponieważ jest bezwonny i nie jełczeje z czasem. Oczywiście w wersji bio/ zimno tłoczony/ bio /eko itd. :) ze względu również na swoje właściwości odżywcze. W perfumie jednak, którego nie wylewa się na ciało litrami, a jedynie kilka kropel, nie jest to jednak aż tak ważne jak w produkcji olejku do brody/ twarzy, więc jeśli użyjecie tutaj mniej szlachetnej wersji (np. rafinowanego) też będzie ok :)

 

2 - Oleje do budowy olejku do brody

Do produkcji olejku do brody DIY dobrze jest użyć kilku różnych olejów roślinnych ze względu na ich różne właściwości odżywcze. Nadają się takie olejki:

Olej arganowy – bardzo bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, doskonale odżywiające skórę i włosy. Ma działanie zabezpieczające, i jest świetny do skóry dojrzałej.

Olej makadamia – posiada świetne właściwości regeneracyjne, dobry do pielęgnacji skóry starzejącej się.

Ojej jojoba – bogaty w witaminę E, ma świetne właściwości nawilżające i bakteriobójcze. Zmiękcza zarost.

Olej ze słodkich migdałów – ma właściwości wygładzające, odżywcze i zmiękczające włosy, doskonale nawilża i nie pozostawia tłustego filmu.

Ja do budowy 50ml olejku dla mojego brodacza używam jako głównego składnika oleju ze słodkich migdałów (ok 25ml), ponieważ nie pozostawia tłustego śladu na brodzie. Do tego dodaję ok 10ml oleju jojoba złotego i 10ml oleju makadamia lub arganowego. Można też dodać nieco olejku rycynowego (ma świetne właściwości pobudzające włosy do rośnięcia) tylko trzeba uważać z ilością ponieważ pozostawia włosy bardzo tłuste (najlepiej nie więcej niż 2-5% całego składu) oraz bardzo odżywczy olej konopny (również małe ilości ze względu na brzydki zapach).

 

olejki eteryczne naturalne do budowy perfum męskich

 

3 - Kompozycje zapachowe perfum na bazie naturalnych olejków eterycznych

Po wybraniu nośnika do perfum czy olejku do brody i twarzy DIY możemy przejść do najtrudniejszej, ale też najprzyjemniejszej części pracy z pachnidłem – stworzeniu własnej kompozycji zapachowej! Tworzenie własnej kompozycji to rzecz niełatwa. Proponuję zacząć od mieszania niewielkiej ilości zapachów/ olejków eterycznych. Na początku można też wybrać olejki, które użyte nawet pojedynczo pachną znakomicie :) Np. olejek z drzewa sandałowego czy ylang ylang.

Jeśli chcielibyście jednak poeksperymentować z własnymi kompozycjami, polecam rozpoczęcie przygody od 3 do maksymalnie 5 zapachów. Z takiej ilości można zbudować wiele ciekawych zapachów! Najlepiej zacząć od wymyślenia, jakiej kompozycji poszukujemy. Bardzo pomocny przy wyborze olejków do mieszania kompozycji jest podział zapachów na kategorie i grupy zapachów.

 

Kategorie zapachów olejków eterycznych

  • Kwiatowe – Lawenda, Drzewo Różane, Neroli, Gerania
  • Drzewne – Sosna, Jodła, Świerk, Cedr
  • Ziemne – Dębowy, Wetiwer, Paczuli
  • Ziołowe – Majeranek, Rozmaryn, Bazylia, Rumianek
  • Miętowe – Mięta Pieprzowa, Mięta Spearmint
  • Medyczne – Eukaliptus, Drzewo Herbaciane
  • Korzenne – Goździk, Cynamon, Gałka Muszkatołowa, Kolendra, Pieprz
  • Orientalne – Paczula, Imbir, Kadzidłowy
  • Cytrusowe – Pomarańcza, Bergamotka, Grejpfrut, Limonka, Cytryna

Łączenie kategorii zapachów

  • Kwiatowe pasują do drzewnych, korzennych i cytrusowych
  • Drzewne pasują do kwiatowych, ziemnych, ziołowych, miętowych, medycznych, korzennych, orientalnych i cytrusowych
  • Ziemne pasują do drzewnych i miętowych
  • Ziołowe pasują do drzewnych i miętowych
  • Miętowe pasują do drzewnych, ziemnych, ziołowych i cytrusowych
  • Medyczne pasują do drzewnych
  • Korzenne pasują do kwiatowych, drzewnych, orientalnych i cytrusowych
  • Orientalne pasują do kwiatowych, drzewnych, korzennych i cytrusowych
  • Cytrusowe pasują do kwiatowych, drzewnych, miętowych, korzennych i orientalnych

 

Żeby pachnidło było trwałe, powinno być zbudowane z 3 nut zapachowych - głowy, serca i bazy. Głowa to najbardziej ulotne zapachy (np. pomarańcza, limonka, bergamotka), serce to zapachy, które czujemy dłużej nawet kilka godzin (np. kolendra, pieprz, cynamon, gerania). Najbardziej trwałe i najwolniej uwalniające się aromaty tworzą grupę tzw. „bazy” kompozycji zapachowej (np. cedr, paczula, piżmo). Dlatego przy komponowaniu dobrze jest mieć po jednym zapachu z każdej z tych grup, dzięki czemu kompozycja będzie trwała :)

 

Podział na nuty olejków eterycznych

 

Nuty głowy
Anyż, Bazylia, Bergamotka, Cytryna, Eukaliptus, Grejpfrut, Limonka, Liść Laurowy, Mięta Pieprzowa, Mandarynka, Mięta Zielona, Petitgrain, Pomarańcza, Trawa Cytrynowa,

 

Nuty serca
Cynamon, Cyprys, Drzewo Herbaciane, Drzewo Różane, Gałka Muszkatołowa, Gerania, Goździki, Jałowcowy z Jagód, Jaśminowy (absolut), Jodła, Kolendra, Koper, Koper Włoski, Kwiatów Lipy, Lawenda, Majeranek, Nasiona Marchwii, Neroli, Pieprz, Pietruszka, Rozmaryn, Różany (absolut), Rumianek, Sosna, Świerk, Ylang Ylang,

 

Nuty Podstawy
Cedr Atlas, Cedr Virginia, Drzewo Sandałowe, Imbir, Mech Dębowy, Mirra, Olibaum (kadzidłowy), Paczula, Wanilia,

 

Ja przy moich pierwszych perfumach odkryłam fajny patent, jak testować zapach nie tracąc cennych kropli olejków. Używałam płatków kosmetycznych i na każdy z nich upuszczałam po jednej kropli pojedynczego zapachu. Później składałam kilka płatków i sprawdzałam czy poszczególne zapachy pasują do siebie. Potem zapisywałam, które do siebie pasują i starałam się dobrać je tak, żeby stworzyć grupę z „głową sercem i bazą”.

 

Przykład tworzenia kompozycji z 3 olejków eterycznych
Załóżmy że chcę stworzyć kompozycję zapachową „energetyczną”. Pierwszy zapach, jaki kojarzy  mi się z energią to Imbir (orientalne). Imbir to zapach bazy, więc potrzebuję jeszcze nutę serca i głowy. Jako głowę wybieram Limonkę (z kategorii cytrusów ponieważ pasują do orientalnych). Pozostaje mi dobrać nutę serca np. Neroli (z kategorii kwiatowych, ponieważ ta kategoria pasuje do orientalnych i cytrusów). Poza tym Neroli to cytrus który ma zapach kwiatowy, dlatego jak najbardziej będzie pasował do limonki.
W ten prosty sposób można wstępnie dobierać zapachy, żeby od czegoś zacząć. W jakich proporcjach mieszać ze sobą nuty głowy, serca i podstawy? Na początku polecam zasadę 30/50/20.

 

Zasada 30/50/20

Żeby nasz perfum miał odpowiednią moc, najlepiej na początku kierować się zasadą: 30% nuty głowy, 50% nuty serca i 20% nuty podstawy. Przy tworzeniu testowych zapchów często upraszczałam to do 1 kropli głowy, 2 serca i 1 bazy. Jeśli pachniało dobrze, dodawałam tak, aby zachować dobre proporcje czyli np. 3 krople/5 kropel/ 2 krople, mieszałam, dodawałam kilka mililitrów oleju roślinnego i odstawiałam na dzień. Po tym czasie próbowałam na skórze i decydowałam ostatecznie, czy zapach jest fajny czy nie warto nad nim dalej pracować. Ważne żeby po zmieszaniu olejki chwilę "dojrzewały", bo zachodzą w nich reakcje chemiczne i ostatecznie zapach może być bardziej jednorodny. Prawdziwe perfumy dojrzewają nawet kilka miesięcy. W warunkach domowych, żeby uzyskać dobry efekt można ostateczny zapach odłożyć na ok 2 tygodni i powinno być ok :)

Kiedy mamy już zapach, którego chcecie użyć do budowy męskich perfum lub olejku do brody, należy dobrać odpowiednie proporcje.

 

Perfumy powinny zawierać od 10-25% ekstraktu zapachowego (naszej kompozycji z olejków eterycznych). Ja do produkcji moich dosyć silnych męskich perfum użyłam ok 3ml (ok 110 kropelek) ekstraktu na 20 ml oleju jojoba. Ciężko określić dokładnie ile kropel to 1ml. Dlatego najlepiej na początku dodać mniej i sprawdzić moc.

 

Olejek do brody nie powinien być z kolei zbyt intensywny w zapachu (chyba że Wasz brodacz tak lubi). Dlatego polecam dodać ok 5% ekstraktu do mieszanki olejów. Ja użyłam ok 50 kropelek na 50ml olejków nośnikowych.

 

4 - Przygotowanie

Do czystej, suchej butelki/ pojemnika nalewamy olej lub mieszankę olejów roślinnych. Do oleju dodajemy olejki eteryczne i delikatnie mieszamy. Kiedy całość jest już gotowa, pozostawiamy roztwór do „leżakowania” na kilka dni. Po tym okresie schładzamy całość w lodówce na 24h, a następnie ogrzewamy w temperaturze pokojowej. Perfumy dobrze jest zostawić na nieco dłuższe leżakowanie ok 2 tygodni.

 

5 - Przepisy na kompozycje zapachowe do męskich perfum lub olejków do brody i twarzy

Poniżej zostawiam Wam kilka pomysłów na kompozycje, które przetestowałam. Są złożone z kilku nut zapachowych. Proporcje zapisałam w ilości kropel z kroplomierzy olejków eterycznych. Przy robieniu perfum, taka proporcja powinna być zachowana na każde 10ml oleju nośnikowego (ok 1ml ekstraktu) lub na 30ml mieszanki olejów do brody. Przy robieniu olejku do brody lepiej dodać mniejszą ilość olejków eterycznych i sprawdzić, jaką całość ma moc na skórze i ew. dodać później więcej zapachu niż przesadzić :) Ja dodatkowo przy produkcji najpierw wlewam połowę oleju i dodaję olejki eteryczne – jeśli przesadzę z intensywnością, zawsze mogę dolać oleju i całość rozcieńczyć. Jeśli nie, te same proporcje zachowuję dla drugiej porcji i gotowe :)

 

Gentleman”

5 kropli olejku eterycznego - eukaliptus

9 kropli olejku eterycznego – grejpfrut

11 kropli olejku eterycznego – słodka pomarańcza

3 krople olejku eterycznego – limetka

 

Drwal”

3 krople olejku eterycznego – sosna

5 kropli olejku eterycznego – jodła

10 kropli olejku eterycznego – cedr

5 kropli olejku eterycznego – owoce jałowca

 

Bruno”

10 kropli olejku eterycznego – bergamotka

3 krople olejku eterycznego – kardamon

5 kropli olejku eterycznego – paczula

3 kropli olejku eterycznego – cedr

 

Barber”

10 kropli olejku eterycznego – pomarańcza

3 kropla olejku eterycznego – limetka

4 krople olejku eterycznego – kolendra

4 krople olejku eterycznego – cedr atlas

 

Etykieta do olejku do brody

 

6 - Opakowanie

Diabeł tkwi w szczegółach. Olejek do brody lub perfum dla naszego mężczyzny powinien też cieszyć oko. Olejki i perfumy najlepiej przechowywać w butelkach z brązowego szkła, dzięki czemu są odporne na działanie UV. Można takie butelki kupić za kilka zł w każdym sklepie z olejkami. W takiej wersji przyda się też jakaś fajna indywidualna etykieta z opisem. Tutaj zostawiam Wam namiar na stronę z gotowymi projektami etykiet do ściągnięcia i wydruku. Ja do druku używam samoprzylepnych etykiet A4, które można dostać w każdym sklepie z art. biurowymi.

Miłej zabawy!

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: 

Witaj :) Na tym blogu dzielimy się naszymi codziennymi kadrami i rzeczami, które nas inspirują. Ania i Michał. Więcej o nas

Archiwum

Kontakt

ktosnaprzyczepke@gmail.com

FacebookYoutubePinterestRSS

Newsletter

Zawartość widoczna na stronie jest chroniona prawami autorskimi i jest własnością lolove.pl (dawniej ktosnaprzyczepke.pl), chyba że zaznaczono inaczej. Wykorzystywanie zdjęć oraz treści widocznych na stronie jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody autorów.

randomness