CZY DZIECKO JEST WOLNE?

22/04/2014

Bardzo lubię wracać do mojego rodzinnego domu na południu Polski, spotykać starych znajomych i odwiedzać moje ulubione zakątki. Jednym z takich miejsc jest szlak Orlich Gniazd, którego część pokonaliśmy naszą trójką w świąteczny poniedziałek.

Za każdym razem, kiedy jestem w takich miejscach, uświadamiam sobie jak bardzo kocham duże, otwarte przestrzenie i jak ważną rolę odgrywają w moim życiu. Taka perspektywa pozwala nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości i uwierzyć we własną wolność, która dla mnie oznacza  nieograniczone możliwości.

Lenny chyba podziela moje zdanie, ponieważ na szlaku czuł się jak ryba w wodzie. Wspinał się po skałkach, bawił kamykami, skakał w trawie i niesamowicie cieszył swobodą. 

Nam rodzicom czasami zdarza się zapomnieć, że dziecko to przecież dokładnie taki sam człowiek jak my, dorośli. Często  jestem świadkiem bezustannego strofowania dzieci pełnego zakazów i gróźb. A dziecko przecież ma prawo do eksperymentowania i zabawy bez ciągłych ograniczeń. Nie jest to łatwe, szczególnie kiedy w pobliżu czyha wiele niebezpieczeństw. Duże, prawie puste przestrzenie jak ten dzisiejszy szlak oraz piękna pogoda zdecydownie ułatwiają jednak sprawę :). Utwierdzają też w przekonaniu, że dzieci, nawet bardzo małe potrafią samodzielnie podejmować słuszne decyzje i omijać zagrożenie. Czasem wystarczy stać z boku i pozwolić im działać. 

Witaj :) Na tym blogu dzielimy się naszymi codziennymi kadrami i rzeczami, które nas inspirują. Ania i Michał. Więcej o nas

Archiwum

Kontakt

ktosnaprzyczepke@gmail.com

FacebookYoutubePinterestRSS

Newsletter

Zawartość widoczna na stronie jest chroniona prawami autorskimi i jest własnością lolove.pl (dawniej ktosnaprzyczepke.pl), chyba że zaznaczono inaczej. Wykorzystywanie zdjęć oraz treści widocznych na stronie jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody autorów.