STARA OLIWA OD NOWA - TRICITY GUIDE

28/09/2015
brukowana uliczka w Starej Oliwie w Gdańsku
brukowana uliczka w Starej Oliwie w Gdańsku
wejście do jednej z historycznych kamienic w Gdańsku - Oliwie
kamienice przy ulicy Westerplatte w Gdańsku Oliwie
kamienica przy ulicy Westerplatte w Gdańsku Oliwie
kryształowe ptaszki przy kamienicy w Gdańsku Oliwie
wnętrze restauracji Mandu znanej ze świetnych pierogów
wejście do pierogarni Mandu w Gdańsku Oliwie
przejście przez tory przy przystanku tramwajowym w Gdańsku Oliwie
brukowana ulica Liczmańskiego w Starej Oliwie
brukowana ulica Liczmańskiego w Gdańsku Oliwie
okno jednej z kamienic przy ulicy Liczmańskiego w Oliwie
widok na ulicę Leśną w Starej Oliwie
ceglana wieża neo gotyckeigo kościoła o. Cystersów w Starej Oliwie
staw przy młynie w Starej Oliwie
staw przy młynie w Starej Oliwie
droga wjazdowa do Starej Oliwy ze starym Młynem oliwskim
kamienica przy ulicy Stary Rynek Oliwski w Gdańsku
dachy z czerwonej dachówki w starej części Gdańska Oliwy
dachy z czerwonej dachówki  oraz wieże Katedry w starej części Gdańska Oliwy
droga prowadząca do oświetlonej fontanny w nowej części Parku Oliwskiego w Gdańsku

przejscie pieszych w starej oliwie

 

Ciekawe czy jest ktoś, kto będąc w Gdańsku nie odwiedził tej dzielnicy? Jest to miejsce polecane chyba we wszystkich przewodnikach o naszym mieście. Znana głównie z Katedry, Zoo i parku. Osobiście mam duży sentyment do Oliwy, ponieważ jest dzielnicą mojego dzieciństwa. Dlatego dziś przedstawię ją z nieco innej perspektywy.

Jako dziecko każdy Oliwianin z mojego pokolenia znał 3 najważniejsze miejsca w dzielnicy. Była to tzw. św trójca. Frytkarnia przy katedrze, z najlepszymi frytkami pod słońcem, lodziarnia przy pętli oraz cukiernia przy wejściu do Parku Oliwskiego. To ostatnie miejsce miało najbardziej magiczny zapach słodyczy, jaki kiedykolwiek poznałem. Czasami chodziliśmy tam tylko po to, żeby chłonąć tą słodycz nozdrzami. To była Oliwa mojego dzieciństwa. Dzisiejsza robi na mnie równie duże wrażenie choć z nieco innych powodów.

Przy brukowanych uliczkach górnej części Starej Oliwy, położonej w dolinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, czerwienią się dachy pięknych kamienic. Ta część miasta zdecydowanie odróżnia się od innych dzielnic. Przypomina bardziej miasteczko u stóp gór niż fragment portowego miasta. Nawet nazwy ulic mogłyby na to wskazywać – Tatrzańska, Podhalańska, Świerkowa... Oliwa nie miała dużych działań rewitalizacyjnych w ostatnich latach (jak te, o których pisaliśmy we wpisie o Dolnym Mieście czy Dolnym Wrzeszczu), a mimo to zmieniła się tu prawie każda ulica.  Spacer po tych klimatycznych, spokojnych uliczkach i niemal sennej okolicy jest czystą przyjemnością. Idealnym miejscem na odpoczynek jest oczywiście Park Oliwski, ostatni zachowany ogród miejski, mogący konkurować z najpiękniejszymi ogrodami Europy. Ostatnio często tu zaglądamy, szczególnie do jego nowej części wschodniej – ogrodu w stylu japońskim. Warto po drodze zajrzeć do Warzywniaka, galerii sztuki, organizującej  wystawy, wykłady i wydarzenia artystyczne. 

W Oliwie przybyło też kilka nowych knajpek. Naszym ulubionym miejscem tutaj jest pierogarnia Mandu przy pętli tramwajowej. Miejsce szczególnie polecamy również ze względu na dobrze wyposażony kącik zabaw. Warto zarezerwować stolik wybierając się tutaj w godzinach szczytu, ponieważ amatorów pierogów jest już naprawdę wielu ;)

Witaj :) Na tym blogu dzielimy się naszymi codziennymi kadrami i rzeczami, które nas inspirują. Ania i Michał. Więcej o nas

Archiwum

Kontakt

ktosnaprzyczepke@gmail.com

FacebookYoutubePinterestRSS

Newsletter

Zawartość widoczna na stronie jest chroniona prawami autorskimi i jest własnością lolove.pl (dawniej ktosnaprzyczepke.pl), chyba że zaznaczono inaczej. Wykorzystywanie zdjęć oraz treści widocznych na stronie jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody autorów.