HISTORIA PEWNEGO NIKISZA

11/05/2014
damy w bramie
dama w parku na nikiszowcu
oczekując
przechodzień na nikiszowcu
dziewczyny pozują przy bramie
na schodach kościoła św. Anny
prasówka sprzed 50 lat
przy kościele św. Anny w Katowicach
brama osiedla górniczego
isnpirujące stroje poprzedniej epoki
kościół św. Anny
kościół neobarokowy na nikiszowcu

Poznałem ją w pralni, do której przychodziłem czasami malować akty kobiet piorących na tarach i maglujących czyste prześcieradła. Wkrótce narodziła się Mija. Nie mogliśmy chcieć od życia więcej. Jednak bezlitosna zaraza, która nieproszona wtargnęła do naszego miasteczka i domu, odebrała mi sens życia.

Tamtej nocy nie zmrużyłem oka. Straszna ulewa potęgowała uczucie niepokoju, które nie pozwalało mi zasnąć. Czułem, że się zbliżają. Wyszedłem im naprzeciw. Wkrótce przestało padać a pierwsze promienie porannego słońca odbijały się w mokrych, brukowanych ulicach. Sosnowieckiej, Nałkowskiej Rymarskiej, Placu Wyzwolenia. W powietrzu czułem przedziwny zapach, jakby nie z tej ziemi. Nie był nieprzyjemny, ale powodował, że przed chwilą jeszcze ostry obraz coraz bardziej się rozmywał. Nagle dostrzegłem kontury ich postaci. Nieco niewyraźne, jakby zespolone z czerwoną cegłą, unoszące się w powietrzu. Senne. Przyglądałem im się z daleka. Jakoś nie mogłem podejść bliżej.

„Hej Nikisz!” – ktoś krzyknął za moimi plecami. „Schodzimy pod ziemię!” Czar prysnął. Ruszyłem w stronę szybu.

*Jeśli chcecie poznać prawdziwą historię Nikiszowca, znajdziecie ją na stronie nikiszowiec.pl

**Pierwszą odsłonę dzielnicy zamieściliśmy tutaj.

***Ulicami Nikisza przechadzała się z nami przyjaciółka Asia.

Tagi: 

Witaj :) Na tym blogu dzielimy się naszymi codziennymi kadrami i rzeczami, które nas inspirują. Ania i Michał. Więcej o nas

Archiwum

Kontakt

ktosnaprzyczepke@gmail.com

FacebookYoutubePinterestRSS

Newsletter

Zawartość widoczna na stronie jest chroniona prawami autorskimi i jest własnością lolove.pl (dawniej ktosnaprzyczepke.pl), chyba że zaznaczono inaczej. Wykorzystywanie zdjęć oraz treści widocznych na stronie jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody autorów.

randomness